آموزش

آموزش بازیابی اکانت استیم

ممکن است به هر دلیلی، نام کاربری یا رمز عبوراکانت خود یا اصلا هر دوی آن‌ها را فراموش کنید و نتوانید وارد اکانت خود شوید. در صورت این اتفاق، مسلما سخت غمگین خواهید شد و اطمینان پیدا می‌کنید که اکانت شما برای همیشه از دست رفته است، اما نگران نباشید، استیم برای کسانی که این دسته از اطلاعات را فراموش کرده‌اند، راه حل‌هایی گذاشته است که به وسیله آن‌ها، می‌توانید اکانت خود را برگردانید.

چه اطلاعاتی دارید؟

اولین و مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید، این است که ببنید چه اطلاعات و دسترسی‌هایی به اکانت خود دارید. برای اینکه بتوانید اکانت خود را برگردانید، ابتدا باید ببینید که کدام یک از اطلاعات زیر را دارا هستید:

  1. ایمیلی که اکانت استیم شما به آن متصل است.
  2. شماره تلفنی که برای اکانت استیم خود انتخاب کرده‌اید.
  3. استیم گارد موبایل (باید فعال باشد.)
  4. کد ریکاوری (Recovery Code) که استیم در زمان فعال سازی استیم گارد به شما می‌دهد.

نگران نباشید، حنی اگر هیچ یک از این اطلاعات را نداشته باشید، باز هم راهی برای بازیابی اکانت وجود دارد.

سناریو اول: یوزرنیم یا پسورد خود را فراموش کرده‌اید، اما به ایمیل یا شماره تلفن خود دسترسی دارید

در صفحه‌ی اول استیم که یوزرنیم و پسورد خود را وارد می‌کنید گزینه‌ی I Cant Sign In در نرم افزار یا I Forgot My Password را انتخاب کنید.

در مرحله‌ی بعد روی گزینه‌ i forgot my steam account name or password کلیک کنید.

فراموشی رمز عبور یا نام اکانت استیم را بزنید. استیم از شما ایمیل یا شماره تلفنی که به اکانت متصل بوده را درخواست می‌کند. به هرکدام دسترسی داشتید آن را وارد کنید. سپس گزینه Search را بزنید.

اکنون استیم از شما سوال می‌کند که به ایمیل یا شماره تلفنی که وارد کردید دسترسی دارید یا نه. در صورتی که دسترسی دارید گزینه‌ی اول و در غیر این صورت گزینه‌ی دوم را انتخاب کنید. اگر به هیچ کدام دسترسی ندارید در انتها مقاله راه حل قرار داده شده است.

در صورتی که آدرس ایمیل خود را زده باشید یک ایمیل تایید حاوی لینک از طرف استیم برای شما ارسال می‌شود. روی لینک کلیک کنید. (گزینه‌ی resume recovery) یک صفحه‌ی جدید برای شما باز می‌شود.  و در صورتی که شماره موبایل را زده باشید یک اس‌ام‌اس حاوی یک کد برای شما ارسال می‌شود که باید آن را در مرورگر خود وارد کنید.

استیم لیست اکانت‌هایی که از شماره تلفن یا ایمیلی که وارد کردید استفاده می‌کنند به شما نشان می‌دهد. از بین آن‌ها اکانتی را که رمز یا یوزر آن را فراموش کرده‌اید انتخاب کنید.

دقت کنید که اگر فقط یوزر خود را فراموش کرده‌اید در این مرحله استیم آن را به شما نمایش می‌دهد ونیازی به رفتن سایر مراحل نیست.

استیم لیست اکانت‌هایتان را می‌آورد اکانت مورد نظر خود را select کنید. پس از انتخاب اکانت مورد نظر استیم اطلاعات اکانت را به شما نشان می‌دهد. در این مرحله گزینه‌ی reset my password را انتخاب کنید.

در صفحه‌ی بعد در صورت داشتن اپلیکیشن استیم گارد از شما سوال می‌شود آیا به آن دسترسی دارید یا خیر. اگر گزینه‌ی اول را انتخاب کنید یعنی به اپلیکیشن دسترسی دارید و بعد از انتخاب این گزینه استیم یک پیام به اپلیکیشن استیم گوشی شما می‌فرستد(باید استیم گارد مربوط به اکانتی که رمز آن را فراموش کرده‌اید روی آن فعال باشد.)

همینطور صفحه‌ی جدیدی باز می‌شود که کدی را به شما نشان می‌دهد(این صفحه را نبندید.).  وارد اپلیکیشن شوید و در قسمت confirm پیامی از طرف استیم با تیتر account recovery مشاهده می‌کنید روی آن کلیک کرده و گزینه‌ی confirm را بزنید.

بعد از انتخاب گزینه‌ی confirm صفحه‌ی مرورگرتان به صورت اتوماتیک وارد قسمت تغییر رمز می‌شود و دو فیلد به شما نمایش داده می‌شود که در اولی رمز جدید را وارد کنید و در دومی رمز جدید را تکرار کنید.

سناریو دوم: نه استیم گارد ایمیل شما فعال است و نه استیم گارد موبایلتان.

در صورتی که به استیم گارد دسترسی ندارید گزینه‌ی دوم را انتخاب کنید. حالا برای این که بتوانید رمز خود را عوض کنید باید در ابتدا استیم گارد موبایل خود را حذف کنید.  اگر در مرحله‌ی اول با استفاده از شماره اکانت خود را پیدا کرده باشید از شما سوال می پرسد که به ایمیل دسترسی دارید یا خیر و قسمتی از نام ایمیلتان را به شما نشان می‌دهد. در این مرحله اگر گزینه‌ی اول را انتخاب کنید. یک ایمیل تایید از طرف استیم حاوی یک لینک جهت غیر فعال سازی استیم گارد برای شما ارسال می‌شود.

اگر از روش ایمیل هم اکانت خود را پیدا کرده باشید باز مراحل به همین صورت است فقط به جای تاییدیه ایمیل این بار از شما کد تایید موبایل را درخواست می‌کند. اگر نه ایمیل و موبایل فعال باشد، باید استیم گارد را از اکانت خود بردارید. دقت کنید که در هر صورت نیاز است که به ایمیل یا شماره تلفن خود دسترسی داشته باشید، در این صورت است که می‌توانید استیم گاردی که به آن دسترسی ندارید را غیرفعال کنید.

در این مرحله بعد از تایید ایمیل و شماره موبایل صفحه زیر را می بینید روی گزینه‌ی remove steam guard mobile authenticator کلیک کنید.

در صفحه‌ی باز شده روی sign in  to steam کلیک کنید.و همه‌ی مراحل را مجدد انجام دهید شما نیاز به تاییده شماره و ایمیل دارید و پس از طی کردن این مراحل استیم صفحه‌ی تغییر رمز را به شما نشان می‌دهد.

سناریو سوم: به شماره تلفنم تحت هیچ شرایطی دسترسی ندارم

در صورتی که نه به استیم گارد خود و نه به شماره تلفن دسترسی نداشته باشید، ولی به ایمیل و Recovery Code خود دسترسی داشته باشید، باز هم می توانید پسورد خود را به راحتی عوض کنید. به این صورت که در ابتدا اکانت خود را با ایمیل پیدا کنید بعد روی لینک تایید استیم در ایمیل کلیک کنید. اکانت را انتخاب کنید و برای دسترسی به استیم گارد و تلفن هردو گزینه‌ی دوم را انتخاب کنید که می‌گوید به آن‌ها دسترسی ندارید.

استیم صفحه‌ی جدیدی را مشابه تصویر پایین به شما نشان می‌دهد. که در این صفحه  از شما می‌خواهد کد ریکاوری که در زمان فعال‌سازی گارد گرفتید را وارد کنید.

توجه داشته باشید که در این مرحله چون نه به گارد دسترسی دارید نه تلفن استیم در ابتدا گارد و شماره تلفن متصل به اکانت شما را پاک می‌کند. گزینه‌ی remove steam guard mobile authenticator را انتخاب کنید. گارد و شماره تلفن شما پاک می‌شود مجدد وارد صفحه‌ی ورود استیم شوید و فراموشی رمز را بزنید ایمیل خود را بدهید و سپس تایید کنید. بعد از تایید ایمیل گزینه‌ی forgot password را انتخاب کنید. صفحه‌ی تغییر رمز برای شما باز می‌شود. رمز جدید را بزنید و روی change password کلیک کنید.

سناریو چهارم: من عملا به هیچ چیز دسترسی ندارم

در صورتی که شما نه به ایمیل خود دسترسی دارید، نه ریکاوری کد دارید، نه شماره تلفن دارید و نه به استیم گارد موبایل یا ایمیل خود دسترسی دارید، باید گزینه عدم دسترسی را در هر صفحه‌ای که می‌بینید انتخاب کنید. سپس برای ی بازگردانی اکانت استیم باید فرم زیر را پر نمایید.

در این صفحه، شما حداقل باید یک چیزی از شماره تلفن یا ایمیلی که استیمتان به آن متصل بود داشته باشید.  در قسمت اول یک آدرس ایمیل که الان به آن دسترسی دارید را وارد کنید. تا پشتیبانی استیم از طریق آن با شما در ارتباط باشد. در قسمت دوم از شما می‌خواهد آدرس اولین ایمیلی که به اکانت شما متصل بوده است را وارد کنید. و اگر یادتان نیست قدیمی‌ترین ایمیلی که به اکانت متصل بوده و یادتان است را وارد کنید.

اگر شماره تلفنی به اکانت متصل است، آن را در فیلد سوم وارد کنید. حتی اگر به آن دسترسی ندارید. فیلد آخر به نحوی مهمترین فیلد است. باید توضیحاتی ارائه کنید. در ابتدا مشکل اصلی خود را بگویید مثلا فراموشی رمز عبور یا نام اکانت استیم، سپس توضیح دهید به ایمیلی که وارد کردید  دسترسی دارید یا خیر. اطلاعاتی که در مورد اکانت را دارید را هم وارد کنید. مثل این که چه زمانی اولین بازی خود را خریدید و چطور بازی بود.

اطلاعات مورد نظرتون را که نوشتید کپچا را پر کنید و گزینه‌ send را بزنید. در صورت دادن اطلاعات کافی بعد از کمی صحبت با پشتیبانی استیم، خواهید توانست اکانت را برگردانید.

دیدگاهتان را بنویسید